Stypendia dla młodych mistrzów

Podobnie jak w zeszłym roku, Wójt Gminy Stryszów postanowił uhonorować i wesprzeć czworo wybitnie uzdolnionych młodych zawodników, którzy  odnoszą znaczące sukcesy sportowe na forum ogólnopolskim i międzynarodowym. Stypendium od stycznia do grudnia 2017 otrzymają: Faustyna Wołek -  aktualna Mistrzyni Polski juniorek w kategorii BMX;  Bartłomiej Klimowski -  Wicemistrz Lotos Cup 2016 w skokach narciarskich i wicemistrz  juniorów w kombinacji norweskiej w 2014r.; Radek Wróbel – Wicemistrz Polski 2016 w konkurencji BMX; Mateusz Oleksy – drużynowy Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych w piłce nożnej.

Wójt Jan Wacławski, wręczając w trakcie sesji Rady Gminy 13 lutego 2017 r. certyfikaty całorocznego „Stypendium za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym” –  podkreślał, że młodzi mistrzowie swoimi sukcesami przyczyniają się bardzo efektywnie do promocji Ziemi Stryszowskiej na forum ogólnopolskim i międzynarodowym. Każdy znaczący sukces sportowy jest szybko dostrzegany przez media, jednak wiąże się z długofalowym wysiłkiem zawodników, trenerów i rodziców – wymaga też poświęcenia ogromnej ilości czasu i wielu nakładów finansowych, dlatego stypendium ze strony gminnego samorządu ma raczej symboliczny wymiar: w bieżącym roku comiesięczne stypendium będzie wynosiło 400 zł dla Bartka, 300 zł. dla Faustyny i 200  zł. dla Radka oraz Mateusza. Ma to być wyrazem docenienia sukcesów i wsparciem w kolejnych krokach w rozwoju sportowej kariery. Sukcesy młodych mistrzów są jednocześnie najlepszym przykładem dla ich rówieśników, dlatego sportowe stypendia z pewnością są dobrą inwestycją stryszowskiego samorządu.

Faustyna Wołek - posiada licencję Małopolskiego Związku Kolarskiego. Rywalizuje w dwóch dyscyplinach – olimpijskiej konkurencji BMX i w trialu rowerowym, osiągając znaczące sukcesy w kraju i za granicą. W sezonie 2016 ponownie zajęła I Miejsce na  Mistrzostwach Polski w zawodach rozegranych w Katowicach. W wyścigach BMX w 2013 roku zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w kat. Młodzik, a w 2014 r. została Wicemistrzem Polski. W trialu rowerowym w 2013 r. zajęła I miejsce w Pucharze Polski w kat. Open Kobiet. Startując w zespole przyczyniła się do zdobycia Klubowego Mistrzostwa Polski w trialu i BMX. Osiągnięcia sportowe i ogromne zaangażowanie wpłynęły na powołanie Faustyny do kadry olimpijskiej. Trenerem Faustyny jest Andrzej Kramarczyk.

Bartłomiej Klimowski - zawodnik Parafialnego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” Gilowice jest  jednym z najlepszych młodych polskich skoczków w kat. Junior D. Jak twierdzi Prezes klubu Henryk Pasko, utalentowany Bartek jest nadzieją olimpijską, posiada zadatki na wielkiego i wszechstronnego mistrza, gdyż oprócz skoków uprawia także kombinację norweską (skoki i bieg). Świadczą o tym dotychczasowe wyniki sportowe i sukcesy. Dwukrotny Wicemistrz Lotos Cup 2016 w skokach narciarskich i w kombinacji norweskiej. W 2013 roku wygrał turniej czterech skoczni w Czechach w swojej kat. wiekowej. W blisko dwudziestoletniej historii tych zawodów dotychczas nie zdarzyło się aby jeden zawodnik był zwycięzcą na każdej ze skoczni. W tym samym roku na Mistrzostwach Świata indywidualnie zajął 10 miejsce – najwyższe z Polaków, a w drużynie zdobył brązowy medal. Powołano go do reprezentacji Polski.

Radek Wróbel - jest licencjonowanym zawodnikiem PZKol, uprawiającym olimpijską konkurencję – wyścigi BMX, w klubie Mistrzów Polski „Aquila” Wadowice. Z uwagi na talent i wyniki został włączony do polskiej kadry młodzieżowej oraz do programu „Identyfikacja Talentów”. W sezonie 2016 Radek Wróbel osiągnął wiele znakomitych rezultatów w zawodach krajowych i międzynarodowych m.in.: II miejsce w Mistrzostwach Polski (jazda ze startu wspólnego) na torze BMX w Nowej Soli; II miejsce w Mistrzostwach Polski (jazda indywidualna na czas) na torze BMX w Jaśle. Największy sukces osiągnął reprezentując Polskę na zawodach Nadziei Olimpijskich - „OF OLYMPIC  HOPES” na Węgrzech (tor olimpijski w Veszprem) – zdobywając złoty medal w kat. młodzików. Trenerem Radka jest Andrzej Kramarczyk.

Mateusz Oleksy - od ponad półtora roku jest zawodnikiem Akademii Sportu PROGRES, gdzie rozwija swój talent sportowy w piłce nożnej, ćwicząc regularnie 4 razy w tygodniu w tej renomowanej kuźni talentów. W 2016 wraz z zawodnikami AS PROGRES zdobył I miejsce w lidze makroregionalnej, a następnie II miejsce w finale Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych

(pepe)

Zdjęcia z wręczenia certyfikatów dostępne na:
http://www.beskidzka24.pl/artykul,stryszow_sesja_ze_stypendiami,52763.html