X Jubileuszowa Edycja Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów BRD

 

Liga Mistrzów BRD -  Stronie 2017

Po raz kolejny  Szkoła Podstawowa w Stroniu była gospodarzem Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Na jeden z trzech tegorocznych etapów ligowych przybyło do Gminy Stryszów 18 drużyn z 9 województw. Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

               Już od dziesięciu lat najlepsze reprezentacje poszczególnych województw spotykają się w ramach Ligi Mistrzów BRD.  W bieżącym roku na X jubileuszową edycję składają się eliminacje rozgrywane w: Mazańcowicach (woj. śląskie), Stroniu (woj. małopolskie) i Czarnej (woj. podkarpackie). Suma wyników uzyskanych we wszystkich eliminacjach daje ostateczny rezultat. Świetnie wystartowały  w I eliminacji w Mazańcowicach szkoły reprezentujące Małopolskę. Zarówno Szkoła Podstawowa w Stroniu jak i Gimnazjum w Zakrzowie zwyciężyły w swoich kategoriach i do zawodów w Stroniu przystępowały w roli faworytów.

Na ostateczny rezultat zawodów składają się wyniki z 3 konkurencji (jazda po rowerowym torze przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rozwiązywanie testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego). Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Do końca rywalizacja była bardzo zacięta i pojedyncze punkty zadecydowały o ostatecznej klasyfikacji. Publiczność mogła podziwiać precyzję, opanowanie i koordynację jazdy na skomplikowanym torze przeszkód, panowała sportowa atmosfera walki oraz szacunek dla rywali i wspólne kibicowanie. Zawody w Stroniu zgromadziły na starcie krajową elitę BRD, na 18 drużyn startujących aż 14 to finaliści ostatnich Mistrzostw Polski, które odbyły się w czerwcu 2016 r. – na czele z medalistami: Włoszczową, Stroniem i Koluszkami w kat. szkół podstawowych oraz Włoszczową, Koluszkami i Jedlińskiem w kat. szkół gimnazjalnych.

W ostatecznej klasyfikacji gospodarze okazali się jednak mało gościnni. W kategorii szkół podstawowych strońska reprezentacja (opiekun Tomasz Gębala) zdecydowanie zwyciężyła umacniając się na I miejscu w klasyfikacji generalnej.  Z kolei gimnazjaliści z Zakrzowa (opiekun Bogdan Radwan) tylko kilkoma punktami ustąpili swoim rywalom z Koluszek. Tym samym w klasyfikacji generalnej obie drużyny mają tyle samo punktów i walka w Czarnej będzie rozstrzygająca.

Zawody zgromadziły nie tylko najlepsze drużyny, ale też wielu gości, którzy weszli w skład Komitetu Honorowego. Obecni byli: Halina Cimer - Małopolski Wicekurator Oświaty), Bartosz Kaliński - Starosta Powiatu Wadowickiego, Paweł Żmija - Przewodniczący Rady Gminy w Stryszowie, Maria Studnicka  - Skarbnik Gminy Stryszów, Andrzej Kramarczyk  - Trener polskiej kadry narodowej w BMX, nadkom. Marcin Wiśniowski - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach, Edyta Stradomska - Starszy wizytator Kuratorium Oświaty Delegatury w Wadowicach, podkomisarz Janusz Nowobilski - Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, st. kpt. Łukasz Drylski - Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach, Grzegorz Malinowski - dyrektor Gimnazjum w Zakrzowie. 

               Liczba reprezentacji i profesjonalizm organizacyjny zawodów, poziom rywalizacji,
a także stworzona atmosfera - zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich opiekunach, zawodnikach i gościach. W tym miejscu należy podziękować gorąco sympatykowi BRD - wójtowi Gminy Stryszów Janowi Wacławskiemu. Jego wsparcie było kluczowe przy podejmowaniu decyzji o organizacji zawodów – podkreślali gospodarze strońskich eliminacji Jan i Tomasz Gębalowie. Dzięki tym pasjonatom  Gmina Stryszów należy od lat do ścisłej polskiej czołówki turniejów BRD, będąc mistrzem w tak ważnej dziedzinie jak edukacja i bezpieczeństwo młodych uczestników ruch drogowego.