Spotkanie dot. „Programu Priorytetowego Czyste Powietrze”

Starostwo Powiatowe w Wadowicach informuje, że kolejne spotkanie dot. „Programu Priorytetowego Czyste Powietrze” prowadzone przez Panią Katarzynę Bryzek – Głównego Specjalistę – Doradcę Energetycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie odbędzie się w dniu 05 listopada 2019 r. (wtorek), w godz. 11 00 – 16 00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wadowicach przy ul. Batorego 2, 34-100 Wadowice w sali nr 11.
Ww. spotkanie będzie poprowadzone w formie ogólnego zebrania informacyjnego dla wszystkich uczestników w godz. 11 00 – 13 00.
Następnie prowadzone będą indywidualne konsultacje dla zainteresowanych ww. programem osób.
Zapisy na indywidualne konsultacje prowadzone są telefonicznie pod numerem tel. 33 8734-209.

Spotkanie dot. „Programu Priorytetowego Czyste Powietrze”

Starostwo Powiatowe w Wadowicach informuje, że kolejne spotkanie dot. „Programu Priorytetowego Czyste Powietrze” prowadzone przez Panią Katarzynę Bryzek – Głównego Specjalistę – Doradcę Energetycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie odbędzie się w dniu 05 listopada 2019 r. (wtorek), w godz. 11 00 – 16 00  w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wadowicach przy  ul. Batorego 2, 34-100 Wadowice w sali nr 11.

Ww. spotkanie będzie poprowadzone w formie ogólnego zebrania informacyjnego dla wszystkich uczestników w godz. 11 00 – 13 00.

Następnie prowadzone będą indywidualne konsultacje dla zainteresowanych ww. programem osób.

Zapisy na indywidualne konsultacje prowadzone są telefonicznie pod numerem tel. 33 8734-209.

Szkody w uprawach rolnych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - informacja

Od 3.10.2019 r. do 31.10.2019 r. w Biurach Powiatowych ARiMR producenci rolni mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w związku ze szkodami w uprawach rolnych spowodowanymi wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałymi na powierzchni uprawy, które objęły co najmniej 30% danej uprawy.

Szczegóły: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/pomoc-na-szkody-w-uprawach-rolnych-spowodowane-w-2019-r-przez-susze-huragan-grad-deszcz-nawalny-przymrozki-wiosenne-lub-powodz-wnioski-mozna-skladac-3-31-pazdziernika-2019-r.html

Spotkanie informacyjne dla rolników

Logo ARIMRAgencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Wadowickie Biuro Powiatowe, serdecznie zaprasza rolników na spotkanie, które odbędzie się w dniu 2 października 2019 o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy  Stryszów.

Przedmiotem spotkania będzie informacja o nowych działaniach inwestycyjnych wprowadzanych przez ARiMR dla rolników w ramach PROW 2014-2020 nabory wniosków sierpień - grudzień 2019 r.

Przybliżymy również tematykę pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w bieżącym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Masz Głos w swoim regionie

Logotyp akcji Masz głosW całym kraju rusza kolejna edycja akcji Masz Głos, która zmienia Polskę lokalnie i buduje dialog pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi. Jeśli chcesz ścieżki rowerowej, lepiej oświetlonej drogi albo marzysz o warsztatach dla rodzin, akcja Masz Głos jest dla Ciebie. Organizatorzy – Fundacja Batorego i partnerzy – już od września zapraszają do rejestracji na stronie www.maszglos.pl. Udział jest bezpłatny, a może wiele zmienić w Twojej miejscowości.

W akcji Masz Glos udział biorą organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, grupy sąsiedzkie, młodzieżowe rady gmin i rady seniorów, sołectwa, rady osiedli, lokalne gazety i portale informacyjne oraz grupy nieformalne, a także instytucje publiczne (np. szkoły, biblioteki, ośrodki kultury).

Dla swoich warto

Akcja Masz Głos to przedsięwzięcie, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby wszystkim wokół żyło się wygodniej, przyjemniej i ciekawiej. Przekonali się o tym mieszkańcy i mieszkanki już jednej trzeciej gmin w Polsce, z których chętni zgłosili się do akcji – w tym gmina Staszów z województwa świętokrzyskiego. Aż 60% Polek i Polaków deklaruje, że ma poczucie wypływu na wspólne sprawy na poziomie lokalnym (CBOS, 2018). To dużo więcej niż na poziomie krajowym (43% według CBOS, 2018). Widać to również na przykładzie Świętokrzyskiego, gdzie tylko w ostatniej edycji uczestnicy akcji Masz Głos m.in. odzyskano obywatelskość budżetu obywatelskiego (Starachowice), czy wspólnie z mieszkańcami wsi namalowano mural (Wiązownica Kolonia). Za najskuteczniejsze działania co roku wręczana jest na Zamku Królewskim w Warszawie nagroda „Super Samorząd”. Otrzymują ją i uczestnicy akcji, i władze, które podjęły współpracę z mieszkańcami i mieszkankami – obydwie strony doceniamy za dialog i otwartość. W ubiegłym roku z województwa świętokrzyskiego byli to władze miasta Starachowice za wprowadzenie zmian do Budżetu Obywatelskiego, które odpolityczniło to narzędzie.

Masz Głos na wyciągnięcie ręki

Czytaj więcej...

Turystyczne Skarby Małopolski

W związku z zakończeniem I etapu konkursu Województwa Małopolskiego pn. „TURYSTYCZNE SKARBY MAŁOPOLSKI”, zachęcamy wszystkich mieszkańców do głosowania na ulubione małopolskie produkty turystyczne i zdecydowania, który ze zgłoszonych kandydatów zostanie tegorocznym Laureatem przedmiotowego konkursu.

II etap konkursu – głosowanie internautów potrwa do 29 września br.

Głosujmy i odkrywajmy nowe, nieznane Skarby Małopolski!

Regulamin konkursu oraz formularz do głosowania dostępne są na specjalnie przygotowanej przez Województwo Małopolskie stronie internetowej: konkurs.visitmalopolska.pl

 

Wadowice: Dyżur Ekspertów dla Przedsiębiorców - Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS

Wadowice: Dyżur Ekspertów dla Przedsiębiorców - Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Wadowicach zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy i Dyżur Ekspertów.

Do Państwa dyspozycji będa specjaliści z:

 • Powiatowego Urzędu Pracy
 • Urzędu Skarbowego
 • Urzędu Miejskiego

Dyżur odbędzie się 24 września 2019 r. w godzinach 10:00-13:00 na Sali Obsługi Klientów Inspektoratu ZUS w Wadowicach przy ul. Teatralnej 3

Serdecznie zapraszamy do udziału!

https://www.zus.pl/o-zus/kalendarium/inne/-/event/1/wadowice-dyzur-ekspertow-dla-przedsiebiorcow-tydzien-przedsiebiorcy-w-zus/2875065

Program Priorytetowy Czyste Powietrze

Spotkanei dotyczące programu Starostwo Powiatowe w Wadowicach informuje, że kolejne spotkanie dot. „Programu Priorytetowego Czyste Powietrze” prowadzone przez Panią Katarzynę Bryzek – Głównego Specjalistę – Doradcę Energetycznego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie odbędzie się w dniu 24 września 2019 r. (wtorek), w godz. 11 30 – 16 30  w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wadowicach przy ul. Batorego 2, 34-100 Wadowice, w sali nr 11.

Ww. spotkanie będzie poprowadzone w formie ogólnego zebrania informacyjnego dla wszystkich uczestników, po którym zostaną przeprowadzone indywidualne konsultacje dla zainteresowanych ww. programem osób.

PAŃSTWOWA STRAŻ RYBACKA INFORMUJE

Znalazłeś wnyki w czasie spaceru w lesie?

Nie ruszaj ich z miejsca, zapamiętaj lokalizację i przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie.

Posiadasz informację o osobie, która może kłusować, a nie wiesz komu to zgłosić? Również przekaż tę informację do Państwowej Straży Rybackiej. 

Zgłoszenia o przypadkach kłusownictwa prosimy kierować na adres Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie: Basztowa 22, 31-156 Kraków
lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">
lub telefonicznie na numer 12 392 13 18. 

Państwowa Straż Rybacka zapewnia anonimowość.

Anonimowi Narkomani - INFORMACJA DLA PROFESJONALISTÓW I SPOŁECZEŃSTWA

Anonimowi Narkomani (z ang. Narcotics Anonymous) to ogólnoświatowa, wielojęzyczna i wielokulturowa Wspólnota. NA zostało założone w 1953 r. Przez 20 lat rozwijaliśmy się bardzo wolno.Od chwili wydania w 1983 roku naszego Tekstu Podstawowego liczba uczestników i mityngów gwałtownie wzrosła. Obecnie* w ciągu tygodnia odbywa się ponad 58000 mityngów w 131 krajach.

Proponujemy zdrowienie ze skutków choroby uzależnienia poprzez regularne uczestnictwo w mityngach i pracę nad Programem 12 Kroków .

Atmosfera grupy zapewnia wzajemną pomoc równych sobie osób i oferuje nieustanne wsparcie tym, którzy chcą prowadzić i utrzymywać życie wolne od zażywania narkotyków. Nasza nazwa, Anonimowi Narkomani, nie ma na celu skupienia uwagi na żadnym konkretnym narkotyku, ponieważ NA nie czyni różnicy pomiędzy narkotykami, włączając w to alkohol.

Dołączyć do nas może każdy, bezwarunkowo. Nie jesteśmy związani z żadnymi organizacjami, religiami, organami ścigania lub ośrodkami leczniczymi. Poprzez nasze działania i współpracę z uzależnionymi szukającymi pomocy dążymy do tego, aby pewnego dnia każdy uzależniony na świecie miał szansę doświadczyć posłania zdrowienia NA w swoim języku i kulturze.

*dane z maja 2010

 Wspólnota Anonimowych Narkomanów Regionu polskiego

Pierwszy mityng Anonimowych Narkomanów miał miejsce w 1989 roku w Olsztynie. Pierwszy Zlot z Konferencją NA odbył się jesienią 1996 roku w Toruniu z udziałem 30 osób. Jednym z największych wydarzeń historycznych o międzynarodowym wydźwięku było zorganizowanie w roku 2003 w Krakowie sesji Mityngu Delegatów Europejskich. Przy tej okazji równolegle odbyła się pierwsza w Polsce Prezentacja Wspólnoty NA dla Profesjonalistów i XI Zlot Radości. Impreza liczyła ponad 200

zarejestrowanych uczestników, w tym udział wzięli liczni goście z zagranicy.

Obecnie (2012r) Wspólnotę NA Regionu języka polskiego tworzą cztery okręgi, w liczbie ponad 60 zarejestrowanych grup, z których kilka działa za granicą (w Chicago oraz w Londynie). Konferencje Służb Regionu i Służb Okręgów odbywają się 2 razy w roku, a Zlot Radości i Zgromadzenie Grup raz w roku.

W skład zaaprobowanej i wydrukowanej przez Światowe Biuro Służb Literatury NA w języku polskim wchodzi sześć ulotek oraz Tekst Podstawowy „Anonimowi Narkomani”. Kolejne pozycje są w trakcie ewaluacji i przygotowania do druku.

Grupy NA w ramach realizacji Dwunastu Tradycji, poza regularnym funkcjonowaniem mityngów, niosą posłanie zdrowienia na zewnątrz poprzez dostarczanie literatury NA i plakatów do instytucji, organizowanie mityngów NA w ośrodkach odwykowych i zakładach karnych oraz prezentacje dla Profesjonalistów. Na poziomach okręgów i regionu działają kilkuosobowe komitety służb NA, w tym Komitet Sterujący, Biuro Literatury, Komitet Tłumaczeń, Komitet ds. Internetu, Informacja Publiczna i inne. W przyszłości, w miarę rozwoju Wspólnoty, planowane jest uruchomienie infolinii oraz powołanie osobowości prawnej.

 

Więcej informacji https://www.anonimowinarkomani.org/kontakt/

Program stypendiów pomostowych 2019/2020

O PROGRAMIE

Program Stypendiów Pomostowych to rozbudowany system stypendialny, oferujący studentom wsparcie finansowe na I rok i dalsze lata studiów. Stypendia pomostowe na pierwszy rok studiów otrzymują ambitni i zdolni maturzyści z małych miejscowości, pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy rozpoczynają studia dzienne i spełniają kryteria jednego z segmentów Programu. 

Program został zainicjowany w 2002 r. przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jakim jest wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w małych miastach – dla wielu uzdolnionych młodych ludzi próg szkoły wyższej jest trudny do przekroczenia głównie z powodu bariery materialnej. Celem Programu jest ułatwienie młodym ludziom podjęcia studiów.

Szczegóły: https://www.stypendia-pomostowe.pl/o-programie/

PIERWSZA POMOC I PPOŻ.

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy Delegatura Regionalna w Krakowie
Realizując projekt MOWES MZ zaprasza na bezpłatne szkolenie 

PIERWSZA POMOC I PPOŻ."

Termin: 24 lipca 2019 roku (ŚRODA), w godzinach 9:00 – 15:00. 

Miejsce zajęć: Stowarzyszenie „Gościniec 4 Żywiołów”, Zakrzów 175, 34-145 Zakrzów 

Szkolenie skierowane jest do przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej, przedsiębiorców oraz osób, które chcą poznać czy pogłębić swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy i ppoż.

Cel szkolenia.

Celem szkolenia z zakresu pierwszej pomocy jest przekazanie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu postępowania i reagowania w sytuacjach zagrażających ludzkiemu zdrowiu i życiu.

Czytaj więcej...

Kampania "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej"

KAMPANIA Rusza akcja Wojskowe Wyzwanie.
Nie jesteś żołnierzem, ale myślisz o służbie w szeregach Wojska Polskiego? Chcesz sprawdzić swoją kondycję albo zobaczyć jak ćwiczą żołnierze w jednostkach wojskowych? Masz ukończone 18 lat i dobry stan zdrowia? Jeśli tak – to czekamy właśnie na Ciebie.

Już 20 lipca, Kraków, Wrocławska 82 (6 Brygada Powietrzno-Desantowa w Krakowie):

Szczegóły: 

 

XVII edycja konkursu „Sztuka Osób Niepełnosprawnych"

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił XVII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej, uczestników środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.

„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. Promuje i nagradza twórczość osób z niepełnosprawnościami. Obecna, już XVII edycja odbędzie się pod Patronatem Honorowym Pierwszej Damy pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Tegoroczny tytuł przewodni konkursu to „PODRÓŻE MOICH MARZEŃ”.Prace wraz z dokumentami należy składać do 31 lipca 2019 r. w siedzibie Oddziału Małopolskiego PFRON (ul. Na Zjeździe 11, 30 -527 Kraków).

Czytaj więcej...

Pracujące soboty w placówkach ARiMR - Wnioski o dopłaty jeszcze do 25 czerwca

Najbliższe soboty, 8 i 15 czerwca będą w placówkach ARiMR dniami pracy. Biura czynne będą – jak na co dzień – w godzinach 7.30 – 15.30.

Natomiast 21 czerwca, w piątek po Bożym Ciele, placówki ARiMR będą nieczynne.

Przypominamy, że – choć podstawowy termin ubiegania się o dopłaty minął 31 maja - jeszcze do 25 czerwca składać można wnioski. Trzeba jednak pamiętać, że należne płatności będą obniżone o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Szczegółowe informacje:

Ruszają kolejne formy wsparcia dla rolników

Na przełomie maja i czerwca rozpoczną się kolejne nabory wniosków o przyznanie pomocy dla rolników z budżetu PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać premie dla młodych rolników, wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw oraz na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.

Czytaj więcej...

ARiMR: składanie wniosków o dopłaty przedłużone do końca maja. W Małopolsce brakuje jeszcze 28 tys. wniosków

O dwa tygodnie przedłużony został termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych z PROW 2014-2020 za rok 2019.  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski do 31 maja 2019 r.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, ARiMR przyjmuje wnioski za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Co roku w Małopolsce o dopłaty ubiega się ponad 117 tys. rolników. Do 10 maja, wraz z oświadczeniami, do Agencji wpłynęło blisko 89 tys. formularzy.   

ARiMR apeluje, by ze składaniem wniosków za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus nie czekać do ostatniej chwili. W razie jakichkolwiek wątpliwości rolnicy mogą zgłaszać się po pomoc w wypełnianiu dokumentów czy w sprawach związanych z obsługą techniczną aplikacji do biur powiatowych ARiMR. Czynna jest także infolinia – pod numerem 800 38 00 84 można uzyskać, np. informacje w przypadku problemów z zalogowaniem się do systemu.

Do środy, 15 maja, placówki ARiMR w Małopolsce otwarte są do godz. 18.00. Warto skorzystać z tej okazji i mieć formalności już za sobą. Od 16 maja biura powiatowe Agencji będą pracować od godz. 7.30 do 15.30.

Warto pamiętać, że kto złoży wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich obszarowych za 2019 r. do 31 maja, może liczyć na otrzymanie ich w pełnej wysokości.

Szczegółowe informacje

Kolejna pomoc dla KGW

Kolejna pomoc dla KGW

Nawet do 5 tys. zł dla KGW - Nabór wniosków od 7 maja! Pomoc finansowa po raz kolejny trafi do Kół zarejestrowanych w ARiMR. 

Wniosek o przyznanie można znaleźć tutaj: https://bit.ly/2JlRhGQ
Warunkiem otrzymania dotacji także w tym roku jest rozliczenie uprzednio uzyskanej pomocy. Będzie ona przyznawana do wyczerpania środków. Na ten cel przeznaczono kwotę 40 mln zł. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju, które weszło w życie z dniem 7 maja, mówi o tym, że pomoc będzie mogła być przyznawana Kołu raz w roku i trzeba będzie ją wykorzystać do 31 grudnia roku, w którym została przyznana. Stawki pozostają bez zmian i są zależne od liczby członków w kole. Pieniądze wypłacać będzie ARiMR niezwłocznie po dniu wydania decyzji o przyznaniu pomocy. Wnioski będzie można złożyć nie później niż do 31 października.

Szczegółowe informacje

 • U pełnomocników ds. KGW w Biurach Powiatowych ARiMR
 • na stronie internetowej arimr.gov.pl
 • https://www.facebook.com/MalopolskiARiMR

Ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego w dniach od 4 do 13 kwietnia 2019 r. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.
Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.
Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.
W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
1) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;
2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;
3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.
W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

 

Szczegółowe informacje

Agro Akademia

Bank BGŻ BNP Paribas już po raz czwarty organizuje spotkania z cyklu Agro Akademia, wychodząc w ten sposób do rolników z wiedzą przydatną w prowadzeniu gospodarstwa. Zaproszenie do udziału kierowane jest zarówno do dotychczasowych, jak i potencjalnych klientów Banku z branży agro. W tegorocznej edycji odbędzie się 8 spotkań, ostatnie zaplanowano na koniec marca.

 Tematyka bieżącej edycji Agro Akademii poświęcona będzie głównie nadchodzącym zmianom jakie czekają polskie rolnictwo w najbliższym czasie. Współpracujący z Bankiem eksperci, z różnych dziedzin, będą dzielili się podczas spotkań wiedzą o wybranych aktualnych tematach dotyczących polskiego rolnictwa.

IV edycja Agro Akademii jest kontynuacją tematów poprzednich spotkań. W perspektywie nowego finasowania, w dobie rosnących oczekiwań konsumentów, zwiększającej się konkurencyjności, nacisku na aspekt ochrony środowiska oraz zmian jakie czekają rolnictwo w sektorze technologii uprawy, polskiego rolnika czeka w najbliższym czasie wiele wyzwań.  Eksperci Agro Akademii będą mówili o możliwości zmniejszenia kosztów poprzez zastosowanie energii odnawialnej oraz o obowiązujących już przepisach dotyczących racjonalnego stosowania nawozów i ich właściwego przechowywania. 

Cieszący się uznaniem podczas ubiegłych edycji blok tematyczny dotyczący rozwoju osobistych umiejętności ogólnych, m.in. z zakresu negocjacji, komunikacji w biznesie, psychologii sprzedaży itp. będzie kontynuowany również w bieżącej edycji Agro Akademii. 

Tegoroczną edycję zakończy wyjątkowe spotkanie: Agro Akademia dla Kobiet z odrębnie przygotowanym programem prelekcji, skupiającym się na podkreśleniu roli kobiet w rolnictwie oraz najnowszych tendencjach światowych i europejskich we wspieraniu przedsiębiorczości kobiet z segmentu agro.  W czasie tego spotkania zaplanowano również przedstawienie wyników raportu „Power Woman” oraz wykład motywacyjny. 

Zapraszamy zainteresowanych rolników do udziału w spotkaniach w ramach Agro Akademii. 

Harmonogram spotkań i formularz rejestracyjny (wypełnienie którego jest warunkiem niezbędnym wzięcia udziału w Agro Akademii) znajdują się na stronie http://agroakademia.com.pl/

Plakat do ściągnięcia

 

 

 

 

KOMUNIKAT DLA ROLNIKÓW

Główny Inspektor Sanitarny, w związku z kontynuowaniem działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa produkcji pierwotnej żywności pochodzenia roślinnego, przypomina wszystkim Rolnikom o obowiązku uzyskania wpisu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez podmioty działające na rynku spożywczym w zakresie prowadzenia produkcji pierwotnej, sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego żywności pochodzenia roślinnego. 
Obowiązek ten wynika z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności  i żywienia (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 1541 z późn. zm.). Kto prowadzi działalność w zakresie produkcji  lub obrotu żywnością bez złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów lub o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru zakładów podlega karze pieniężnej (od 1000 zł do 5000 zł) wymierzonej w drodze decyzji przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego 

 

Komunikaty dotyczące realizowanych programów w ARiMR

Z oświadczeniem po dopłaty

W tym roku po raz drugi rolnicy będą składali wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet - za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 r., możliwość złożenia oświadczenia. Agencja będzie je przyjmowała od 15 lutego do 14 marca 2019 r.

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o:

 • jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,
 • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
 • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
 • premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

  Czytaj więcej...

Prace na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka

 

Informacja Wojewody Małopolskiego o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę dla zadania obejmującego przebudowę przepustów zlokalizowanych w ciągu linii kolejowej w Zakrzowie i Stryszowie, realizowanego  w ramach inwestycji pn.: "Prace na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka".

Czytaj więcej...

Trwa nabór wniosków w Ogólnopolskim Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse 2019!

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Ogólnopolski Konkurs Grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2019" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Program skierowany jest do fundacji i stowarzyszeń z miejscowości do 20 000 mieszkańców oraz domów kultury i bibliotek, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse od 2007 roku.

Celem konkursu jest wsparcie projektów, których celem ma być rozwój umiejętności społecznych młodych ludzi przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.

W konkursie można uzyskać dotację do 40 000 zł na działania trwające 15 miesięcy realizowane pomiędzy 1 lipca 2019 r. a 30 listopada 2020 r. (prowadzone ze stałą, minimum 20-osobową grupą młodzieży w wieku 13-19 lat z miejscowości do 20 000 mieszkańców).

O dotację mogą ubiegać się:
- stowarzyszenia zarejestrowane w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez Starostów i fundacje - mające siedzibę i działające na terenie miejscowości do 20 000 mieszkańców,

- domy kultury i biblioteki, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse od 2007 roku.

Czytaj więcej...

Badania ankietowe na terenie województwa małopolskiego w 2019r.

Szanowni Państwo,           

uprzejmie informuję, że w 2019 roku Urząd Statystyczny w Krakowie będzie przeprowadzał na terenie województwa małopolskiego liczne badania ankietowe. Podstawę prawną realizacji badań statystycznych stanowi ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 997 z późn. zm.) oraz coroczne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na dany rok.

Badania realizowane są metodą wywiadu bezpośredniego lub metodą wywiadu telefonicznego przez pracowników Urzędu Statystycznego (ankieterów i teleankieterów statystycznych) w gospodarstwach domowych, gospodarstwach rolnych, punktach usługowych, targowiskach oraz na przejściach granicznych na terenie województwa małopolskiego. Każdy z ankieterów posiada legitymację podpisaną przez Dyrektora Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz upoważnienie do przeprowadzenia badań ankietowych na terenie województwa małopolskiego. W załączeniu przesyłam wykaz badań ankietowych realizowanych w 2019 r. przez statystykę publiczną oraz wzory legitymacji ankietera.

Pozyskane w badaniach dane statystyczne są wykorzystywane do analiz i opracowań zbiorczych dotyczących sytuacji społecznej i gospodarczej województwa małopolskiego oraz stanowią podstawę do podejmowania strategicznych decyzji ekonomicznych, społecznych i administracyjnych. Zbierane i gromadzone w badaniach dane indywidualne i dane osobowe są objęte tajemnicą statystyczną i są wykorzystywane wyłącznie do zbiorczych opracowań statystycznych.

Urząd Statystyczny w Krakowie każdorazowo przekazuje szczegółowe informacje na temat realizowanych badań statystycznych, potwierdza autentyczność legitymacji lub tożsamość ankietera. Informacje takie, w przypadku badań ankietowych,  można uzyskać u kierownika Wydziału Badań Ankietowych, pani Joanny Klimont – tel. 12 656 30 32 lub 695 256 281, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Załączniki:

 1. Wzory legitymacji ankietera - POBIERZ - LINK
 2. Wykaz badań realizowanych w 2019 r. przez Urząd Statystyczny w Krakowie - POBIERZ - LINK
 3. Plakat o badaniach rolniczych - POBIERZ - LINK
 4. Plakat o badaniach ankietowych - POBIERZ - LINK

Działania Priorytetowe dzielnicowych Komisariatu Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej służące poprawie bezpieczeństwa.

Dzielnicowi Komisariatu Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej mając na uwadze poprawę stanu bezpieczeństwa na podległym rejonie służbowym kolejny raz prowadzą działania w ramach opracowanych półrocznych planów działań priorytetowych.
Określone zadania wynikają z oczekiwań społecznych, konsultacji społecznych oraz bieżącej analizy zagrożeń.
Planowane cele do realizacji przez dzielnicowych na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska, Gminy Lanckorona oraz GminyStryszów przedstawia poniższa tabela.

ARiMR rozpoczyna rejestrację kół gospodyń wiejskich Już w sobotę 1 grudnia biura powiatowe czekają na przedstawicieli Kół

Z dniem 29 listopada weszła w życie Ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Zgodnie z nią Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzić będzie Krajowy Rejestr Kół Gospodyń
Wiejskich.


Biura powiatowe ARiMR zapraszają wszystkich zainteresowanych możliwością założenia koła oraz ubiegania się o pomoc finansową na konsultacje, które odbędą się w sobotę 1 grudnia, w godz. 9.00- 14.00. Koła gotowe do rejestracji będą mogły skorzystać także z tej możliwości.


- Dzięki nowym przepisom, te zasłużone dla wsi organizacje, kultywujące polski folklor i tradycje otrzymają osobowość prawną. Będą także miały możliwość ubiegania się poprzez ARiMR o wsparcie z budżetu Państwa. - mówi Adam Ślusarczyk, dyrektor małopolskiej ARiMR.
Ustawa ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom, zapewnienie możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparcie finansowe ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich.
Ustawa daje nam szanse i uważam, że powinniśmy z niej skorzystać. -przekonuje Marzena Kubin z KGW Tenczynianki w gminie Krzeszowice. - Są to z pewnością szanse na rozwój Kół.
Aby zarejestrować koło należy złożyć do Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę koła Wniosek o rejestrację wraz z załącznikami. Dokumenty będą dostępne na stronie www.arimr.gov.pl.


,,Tam, gdzie są koła, jest smacznie, kolorowo i zazwyczaj ciekawie. W wielu miejscowościach to KGW są motorem napędowym imprez dla mieszkańców. Jesteśmy strażniczkami tradycji i kultury ludowej.
Liczymy na pomoc finansową, bo do garnka, by ugotować dobrą, regionalną potrawę, same chęci nie wystarczą. Nie kupi się też za nie strojów, materiałów do szycia czy haftowania” - mówi Mieczysława Kozak, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Krzeszowice.


Zgodnie z ustawą na terenie jednej wsi może mieć siedzibę tylko jedno kolo gospodyń wiejskich. Jednak tego warunku nie stosuje się wobec kół działających na podstawie przepisów dotychczasowych.

K O M U N I K A T MAŁOPOLSKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII W KRAKOWIE

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego w dniach od 27 września do 6 października 2018 r. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.


W okresie wykonywania szczepień zaleca się:

nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;

kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;

nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji  Sanitarno – Epidemiologicznej.


W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, proszę wszystkich mieszkańców województwa  o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.


WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE IMMUNOPRZYNĘTY DO ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY U LISÓW

 

W celu zwalczania wścieklizny u lisów zostanie zrzucona z samolotu oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt.

Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca.

W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie.

Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.

Prosimy nie dotykać  i  nie  podnosić  przynęt.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.

Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą
z mydłem i zgłoszenia się do lekarza.

Podczas przeprowadzania szczepień nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów.

Przynęty ze szczepionką dopuszczone są tylko do szczepienia lisów.

W przypadku kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Prosimy o pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny poprzez zastosowanie się do powyższych wskazówek.

 

  

Czytaj więcej...

Przebudowa przejazdu kolejowo-drogowego Kalwaria Z. -Wadowice

W związku z realizacją zadania pn.: Zaprojektowanie i wykonanie robót w ramach projektu
POIiŚ 5.2-9 pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap I - cześć
przejazdowa. Zadanie nr 4 - Poprawa bezpieczeństwa na wybranych skrzyżowaniach linii kolejowych z
drogami na terenie: IZ Częstochowa, IZ Kielce, IZ Kraków, IZ Nowy Sącz, IZ Rzeszów, IZ Sosnowiec”
informujemy, iż w dniach od 12.09.2018 r. do 19.09.2018 r. zostanie wprowadzona tymczasowa
organizacja ruchu dla planowanej przebudowy przejazdu kolejowo - drogowego kat. D W km
12+679 na szlaku Kalwaria Z. - Wadowice linii kolejowej 117 Kalwaria Z. - Bielsko Biała i drogi
powiatowej klasy Z nr 1731K zgodnie z zatwierdzonym przez Starostwo Powiatowe W Wadowicach
(w piśmie nr NDP.7126.110.2..2018 z dnia 08.08.2018 r.) projektem tymczasowej organizacji ruchu.

Informacja 7 Rajd Polski Historyczny

Automobilklub Krakowski organizuje w dniach 29.08- 01.09.2018r. 7 Rajd Polski Historyczny.

1 września 2018 r. w godz. 10.00- 12.30 Rajd przejedzie przez miejscowości

Gminy Stryszów : Leśnica, Stronie, Zakrzów, Stryszów, Łękawica.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.rajdpolski.pl.

 

Jan Wacławski

Wójt Gminy Stryszów

Wsparcie doradcze i finansowe dla przedsiębiorców

Trwa rekrutacja do projektu „Lider CSR – zarządzanie wiekiem – Małopolska Zachodnia” realizowanego przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

W ramach projektu, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Małopolski Zachodniej (powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski oraz wadowicki), mogą otrzymać wsparcie doradcze z zakresu opracowania/aktualizacji strategii zarządzania wiekiem oraz wsparcie finansowe do 5 000zł na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy.

W projekcie mogą wziąć udział mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Małopolski Zachodniej, które posiadają siedzibę, oddział, filię lub inną jednostkę organizacyjną na terenie tego subregionu województwa małopolskiego, a fakt ten ma odzwierciedlenie w dokumentach rejestrowych firmy.

Czytaj więcej...

Informacja Wojewody Małopolskiego - 15.06.2018r.

INFORMACJA DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI

Na podstawie art. 72 ust. 6 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.2017.1405 ze zmianami)

 WOJEWODA MAŁOPOLSKI

zawiadamia o wydaniu 30 maja 2018 r. decyzji Nr 20/BZ/2018 znak: WI-XI.7840.1.67.2018.EJ o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę, na wniosek z 06.04.2017 r., złożony 06 kwietnia 2018 r. (uzupełniony 27.04.2018 r.) przez pełnomocnika Pana Macieja Hujara w imieniu inwestora: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrum Realizacji Inwestycji w Warszawie, ul. Targowa 74, 03-374 Warszawa, inwestycji: Przebudowa peronów w ramach inwestycji: Prace na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka realizowane w ramach projektu: Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane od km 0,700 do km 45,418 - branża Obiekty Obsługi Podróżnych i Mała Architektura. Obiekty podlegające przebudowie: peron p.o. Rzozów w km 4,103, peron st. Radziszów w km 7,181, peron p.o. Wola Radziszowska w km 10,353, peron p.o. Podolany w km 12,355, peron st. Leńcze w km 14,624, peron p.o. Przytkowice w km 18,793, peron st. Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona w km 22,255, peron st. Stronie w km 28,960, peron st. Stryszów w km 33,074.

Czytaj więcej...

Projekt Czas na Biznes II

Jeśli od dawna szukasz pracy, masz więcej niż trzydzieści lat, chcesz być swoim szefem i mieszkasz w Powiecie Oświęcimskim, Wadowickim, Chrzanowskim, Olkuskim weź udział w naszym projekcie. Wsparcie obejmuje: szkolenia, doradztwo i bezzwrotną dotację w wysokości do 25 320 zł. Przewidziane jest również roczne bezpłatne indywidualne i profilowane wsparcie doradcze służące utrzymania firmy na rynku.
Projekt realizowany jest przez partnerstwo utworzone przez Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej sp. z o.o., Agencję Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A. i Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Celem jest otworzenie 520 działalności gospodarczych.
Wartość projektu: 22 347 476,67 zł.
Okres realizacji projektu: 36 miesięcy
Planowane nabory: ok. 40 w cyklicznych naborów

Czytaj więcej...

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 42

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
Zjawisko/stopień zagrożenia - Burze z gradem/2
Obszar województwo małopolskie
Ważność (cz. urz.) od godz. 13:00 dnia 11.05.2018 do godz. 23:00 dnia 11.05.2018
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, lokalnie także gradu. Suma opadów miejscami od 25 mm do 40 mm, a porywy wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska - 85%

Czytaj więcej...

Trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Małopolski

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
AGENDA ZAMIEJSCOWA W OŚWIĘCIMIU
32-600 Oświęcim, ul. J. Śniadeckiego 21, tel.: 33-8433928, fax: 33-8423264,
www.malopolskie.pl

 Szanowni Państwo!

W bieżącym roku Samorząd Województwa Małopolskiego realizuje trzecią już edycję Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Doświadczenia pokazują, że inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, zaś wykonane w ramach BO zadania dobrze służą Małopolanom. Wśród działań przybliżających cel i zasady przedsięwzięcia przewidziane zostały w każdym powiecie spotkania informacyjne. Będą one dobrą okazją do uzyskania konkretnych informacji na temat możliwości udziału w projekcie.

Miejsce i termin spotkania dla powiatu wadowickiego: 23 kwietnia 2018 r. (poniedziałek), godzina 14.00, Wadowicka Biblioteka Publiczna, ul. Legionów 1, Wadowice.

 

Udział w spotkaniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu. W związku z powyższym prosimy o rozpropagowanie niniejszej informacji tak szeroko, jak to tylko możliwe.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej: www.bo.malopolska.pl.

Nabór na urzędników wyborczych - przedłużone przyjmowanie zgłoszeń do dnia 6 kwietnia 2018r.

Na podstawie § 2 Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 19 lutego 2018 r. w sprawie określenia  liczby,  trybu  i  warunków  powoływania  urzędników  wyborczych,  Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie informuje o zasadach dokonywania zgłoszeń kandydatów na funkcję urzędnika wyborczego oraz liczbie urzędników wyborczych w gminach na obszarze właściwości terytorialnej delegatury.

Do pobrania:

1. WYTYCZNE dot. liczby, trybu i warunków powoływania urzędników wyborczych.

2. Liczba urzędników wyborczych w Gminach

3. Wzór zgłoszenia kandydatów.