Gminne Centrum Informacji Turystycznej w Stryszowie

czynne: od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do godz. 16:00

Stryszów 553, 34-146 Stryszów 

Tel: 33 8797 931 Fax: (33)8797 423  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

poniżej do pobrania Mapa Gminy plus Informator:

   

 

JEZIORO MUCHARSKIE na stryszowskiej ziemi – Gmina Stryszów ma w perspektywie duże szanse rozwoju, w związku z budową dużego zbiornika wodnego. Obok Gminy mucharskiej i zembrzyckiej jest terenem realizacji inwestycji centralnej Ministerstwa Środowiska – zbiornika wodnego „Świnna Poręba” na rzece Skawa.

Główna funkcja zbiornika ma być retencja i ochrona przeciwpowodziowa dolnego biegu Skawy i Krakowa oraz produkcja „czystej” energii elektrycznej około 20,9 Gwh w skali roku. Dla samorządów gmin celem strategicznym jest rozwój turystyki, rekreacji i związanej z nimi infrastruktury usługowej. Akwen wodny, w urozmaiconym krajobrazie górskim, magia wody powinny przyciągnąć turystów i potencjalnych inwestorów. Powinno przełożyć się to na zwiększenie podatków do budżetu gminy, nowe miejsca pracy, sytuację gospodarczo-ekonomiczną gminy i jej dynamiczny rozwój.

Inwestorem budowy jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Budowa zbiornika zwiększy atrakcyjność terenów bezpośrednio z nim sąsiadujących. W Gminie Stryszów będą to Ostałowa Dąbrowska, Ostałowa Zagórska i osiedle w Dąbrówce, część terenów sołectwa Stryszów i Łękawicy. Dominującymi formami rekreacji będą: żeglarstwo, wioślarstwo, kajakarstwo, wędkowanie. Przewiduje się również dopuszczenie do kąpieli.

  MAPA TERENU WOKÓŁ ZBIORNIKA WODNEGO ŚWINNA PORĘBA

 

Aktywny wypoczynek

Znakowane szlaki turystyczne piesze –

Czarny - Wadowice PKP- Rynek- Gorzeń Dolny- Gorzeń Górny- Świnna Poręba- Jaroszowicka Góra (554m npm)- Łękawica- G. Żar (527m npm),

Czerwony - Zembrzyce- G. Starowidz- Dąbrówka- Stryszów- Stronie- Palcza

Zielony - kalwaria Zebrzydowska- G. Żar- Stronie- G.Chełm- Zachełmna

Niebieski - Góra Chełm od figury Św. Onufrego- Stryszów- Bugaj Stryszowski- Bugaj Zakrzowski- Góra Żar.

Przez Gminę przebiega także część Szlaku Papieskiego Wadowice- Łękawica- Kalwaria Zebrzydowska

Bursztynowy Szlak Rowerowy – 32 kilometrowa trasa rowerowa, otwarta w 2001 r., łącząca w sobie turystykę kwalifikowana, wypoczynkową, przygodowa z walorami przyrodniczymi, pozwalająca poznać „Smaki i barwy stryszowskich wsi”.


Bursztynowy Szlak Greenways -
  część szlaku przebiega przez gminę, szlak mający na celu inicjowanie, wspieranie i wzmacnianie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju regionów położonych wzdłuż korytarza biegnącego od Budapesztu przez Kraków po Morze Bałtyckie. Szlak rowerowy wraz z pętlami tematycznymi ( przeznaczonymi do turystyki pieszej, rowerowej, wodnej czy konnej). Trasa łączy ciekawe miejsca, ludzi i ich inicjatywy, dzięki czemu można wspierać praktyczne działania związane z turystyką, dziedzictwem kulturowym, ekoturystyką i produktem lokalnym.

Małopolski Szlak Owocowy- prowadzący przez sadownicze gminy województwa małopolskiego. Na szlaku znajduje się gmina Stryszów, na terenie której oznakowano tabliczkami Małopolskiego Szlaku Owocowego  gospodarstwa owocowe, w których można dokonać degustacji i zakupu owoców, przetworów owocowych domowej roboty oraz innych produktów pochodzenia lokalnego.

Ekomuzeum Stryszów – Szlak Przydrożnej Modlitwy – szlak tętniący boskim rytmem, gdzie kierunek wędrówki wyznaczają dziesiątki przydrożnych kapliczek, krzyży i figur wotywnych, utworzony w 2006 r. w 2008 r. na bazie tego szlaku utworzono Szlak Księdza Jana Twardowskiego, umieszczając przy kapliczkach kamienne głazy z wyrytymi cytatami poety.

Noclegi:

-  Dwór SENATOR w Zakrzowie - Hotel, Restauracja, Kawiarnia, 34-145 Stronie, Tel: 33 8797426, Fax: 33 879 75 09, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.dwor-senator.pl

- OŚRODEK WCZASOWO-REKOLEKCYJNY „CARITAS” W ZAKRZOWIE  -
Zakrzów 76, 34-145 Stronie, Tel: 33 873 92 15, Fax: 33 879 75 69,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.zakrzow.caritas.pl

 Najważniejszym kompleksem wypoczynkowym na terenie gminy jest Ośrodek Wczasowo Rekolekcyjny im. Jana Pawła II w Zakrzowie. Jest to miejsce magiczne, o specyficznym mikroklimacie. Niezwykle atrakcyjna cena, dobra atmosfera, przyjacielski ksiądz dyrektor są atutami pobytu w tym miejscu. Proste, schludne, 2-pokojowe apartamenty mieszczące się w świerkowych willach w stylu góralskim, oczekują na chętnych. Ośrodek dysponuje salami wykładowymi, salą gimnastyczną, kompleksem boisk sportowych i kaplicą.

Ośrodek Wczasowo-rekolekcyjny im. Jana Pawła II w Zakrzowie składa się z 6 budynków położonych w malowniczej okolicy u podnóża Chełmu. Dysponuje 161 miejscami hotelowymi i bazą żywieniową.
W nowym Centrum Konferencyjnym mieszczą się 3 sale konferencyjne 

W nowym Centrum Konferencyjnym mieszczą się 3 sale konferencyjne, sala gimnastyczna oraz kaplica wraz z ołtarzem papieskim, który podczas ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II stał na krakowskich Błoniach. Obok obiektu powstały boiska wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni.

 - EKOCENTRUM ICPPC –  (siedziba ICPPC– Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi )

-Jadwiga Łopata – tradycyjne gospodarstwo ekologiczne –
www.eko-cel.pl, Kontakt: Jadwiga Łopata, Stryszów 156, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel./fax:33 879 71 14

Usytuowane w Stryszowie EKOCENTRUM ICPPC jest wyjątkowym miejscem, gdzie można w praktyce poznać funkcjonowanie takich rozwiązań ekologicznych jak: odnawialne źródła energii, ekologiczne budownictwo oraz systemy ochrony wód i gleby. W EKOCENTRUM wykorzystywane są urządzenia produkujące prąd, ogrzewające wodę i pomieszczenia, a także urządzenia oczyszczające ścieki. Praktyczne zastosowanie ekologicznych rozwiązań bardzo ułatwia zrozumienie zasad ich działania. W stryszowskim centrum można zobaczyć gliniano- słomiane budynki dosilane energią słoneczną, szklarnię sferyczną oraz doświadczalne poletka ziołowo-warzywne, uprawiane metodami tradycyjnymi i ekologicznymi. EKOCENTRUM oferuje jednodniowe lub pobytowe kursy i warsztaty oraz wykłady i konferencje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zakwaterowanie i wyżywienie dla uczestników kursów zapewniają lokalne gospodarstwa ekoturystyczne współpracujące z ICPPC. Działanie EKOCENTRUM przyczynia się do propagowania ekologicznego trybu życia i pokazuje jak w praktyce chronić dziedzictwo kulturowe i biologiczne polskiej wsi. W 2002 r. siedzibę EKOCENTRUM odwiedził następca brytyjskiej korony, książę Karol. EKOCENTRUM ICPPC jest czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00. kontakt: Fundacja ICPPC, 34-146 Stryszów 156, Tel/Fax: 33 879 71 14, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.eko-cel.pl

- Gospodarstwo ekologiczne – Natalia i Henryk Bienkiewiczowie . Kontakt: 34-145 Stronie 10, Tel: 33 879 72 18/ 12 267 42 98/ 501 846 171

-  Gospodarstwo ekoturystyczne „ Tęczowa Góra”  Skawinki 199, 34-143 Lanckorona

tel. 662 147 884

Info- https://www.facebook.com/pages/T%C4%99czowa-G%C3%B3ra/1425824561073902?fref=ts

Gospodarstwo utworzone w ramach projektu  „”Stworzenie dodatkowej bazy noclegowej i organizacja warsztatów o tematyce proekologicznej w gospodarstwie agroturystycznym Tęczowa Góra”, którego celem było rozwijanie turystyki na obszarze LGD G4Ż poprzez  powstanie profilowanego gospodarstwa ekoturystycznego „ Tęczowa Góra” mającego w swojej ofercie zarówno nocleg, zdrowe wyżywienie jak i ofertą edukacyjną dla gości . W ramach projektu wykonany został remont , modernizacja  oraz wyposażenie poddasza o powierzchni 99 m kw. Powstały 3 pokoje dla gości z  6 miejscami noclegowymi, aneks kuchenny, łazienka,  pom. gospodarcze . Remont polegał na ociepleniu, izolacji stropów oraz połaci dachów , a następnie wykonaniu sufitów podwieszanych , drewnianych ścian szczytowych, ścianek działowych  oraz położeniu podłóg. Niektóre z belek więźby dachowej, zapuszczone woskami będą stanowiły element wykończeniowo dekoracyjny. Następnie malowanie, montaż drzwi, posadzek oraz wyposażenie łazienki w armaturę, wyposażenie pokoi w meble oraz  aneksu kuchennego. Jako wyposażenie zakupiono: 2 łóżka podwójne, 2 łóżka pojedyncze, 2 stoliki, 4 szafki pokojowe, szafka kuchenna, szafka łazienkowa, 6 krzeseł oraz drobna armatura kuchenno- łazienkowa . Aneks kuchenny został zaprojektowany na bardzo małej przestrzeni i będzie służył gościom do samodzielnego przygotowania posiłków. Prace i wyposażenie wykonane zostały z  materiałów naturalnych ( drewno, kamień) aby jak najbardziej zachować tradycyjny charakter domu i jego pierwotnego wykonania. Na terenie gospodarstwa znajduje się ogród ziołowy , sad , miejsce na ognisko.

Na bazie tego zorganizowano warsztaty dla 8 grup uczniów ze szkół z terenu LGD, których celem była edukacja uczniów , nauczycieli ale również testowanie przygotowanej oferty warsztatowej. Gospodarstwo w swojej ofercie oferuje noclegi, zdrowe wyżywienie oraz ofertę edukacyjną dla gości. 

„Tęczowa Góra” współpracuje z producentami lokalnej żywności oraz promuje atrakcyjne produkty turystyczne